Yükleniyor...
KOSGEB, yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretecek olan KOBİ’lere 5 milyon liraya kadar destek verecek.

Bütün Olumsuzluklara Rağmen Pes Etmedi… Başarıyı KOSGEB’le Yakaladı.

Bütün Olumsuzluklara Rağmen Pes Etmedi… Başarıyı KOSGEB’le Yakaladı.

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olan İşletme sahibi Ferda DURDU,  eğitimini tamamladıktan sonra mesleğini yapmak istemeyerek kendi işini kurmak istedi. Bu amaçla Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip, University of California, Berkeley’de yaklaşık iki yıl pazarlama eğitimi aldı. Girişimci daha sonra melek yatırımcılar aracılığı ile kaynağa erişip San Francisco’da bir startup şirketi kurdu. Pazar daralması sebebiyle bir müddet sonra işini kapatan girişimci, belirli bir süre bu ülkede özel bir işletmede çalıştı ve yedi yıllık ABD macerasını sonlandırarak Türkiye’ye geri dönüş yaptı. İstanbul’da kendi işini kuran girişimci, kısa bir süre sonra bu işini de kapatmak zorunda kaldı.  Bunun üzerine Mersin’e giderek güneş, ısı kolektör üretimi yapan aile şirketinde çalışmaya başladı. Şirket, güneş ısı kolektörü üretimini durduruncaya kadar 6 yıl boyunca bu işi yapan girişimci, 2012 yılında KOSGEB Antalya Müdürlüğünce açılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak, 2013 yılı Ocak ayında da öyküye konu işletmesini kurdu.

Girişimci, halen Mersin’de fason olarak ürettirdiği güneş ısı kolektörlerini yurt dışına ihrac etmektedir. Müşteriyi bulduktan sonra kolektörlerin üretimini yaptırıp Avustralya, Lübnan, Fas, Irak ve KKTC gibi ülkelere ihracat yapmaktadır. İşletmenin kuruluşundan bu yana yapılan ihracat tutarı 10.000.000 TL’yi aşmıştır. Bu performansla Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği değerlendirmesine göre bölgede iklimlendirme sektöründe, son iki yıldır ilk 10 içerisinde yer alan İşletme kendi adına tescilli markası ile Türkiye, Avustralya ve Avrupa’da uluslararası bağımsız kuruluşların verdiği kalite belgelerini de almıştır.