KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Covid-19 nedeni ile KOBİ’lere ilişkin yeni düzenleme kararlarını televizyon programları üzerinden detaylarını anlattı.
Tarih: 07 Nisan 2020

Başkan Cevahir Uzkurt, sırası ile Bloomberg HT, A Haber ve TRT Haber televizyonlarının haber programlarına canlı bağlantı gerçekleştirerek şu şekilde açıklamalarda bulundu:

“KOSGEB olarak KOBİ’lerimizin KOSGEB destekli kullanmış oldukları kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarına tekabül eden taksitlerini üç ay erteliyoruz."

Üç Ay Borç Erteleme

"Bu destek ile yapmak istediğimiz şu: Biz KOSGEB olarak bir taraftan KOBİ’lerimizin yatırımlarını, istihdamlarını ve ihracatlarını desteklemeye devam ederken diğer taraftan da KOBİ’lerimizin finansman yüklerini hafifletmek üzere birtakım kararlar alarak bu kararları uyguluyoruz.

Şu anda atmış olduğumuz adımlardan bir tanesi de bu. Burada KOBİ’lerimizin bankalara olan ödemeleri hiçbir işleme gerek kalmadan direkt 3 ay ertelenmiş oldu. KOBİ’lerimizin bu süreçte herhangi bir yere bir müracaat etmeleri gerekmiyor. Bankaya borcu olan, nisan, mayıs ve haziran ayı dönemlerine ilişkin ödemesi olan bütün KOBİ’lerimiz bu kapsama alındı.

Proje Desteklerindeki Geri Ödemelerde de Öteleme

Yine, KOBİ’lerimizin proje kapsamında almış olduğu destekler var. Proje kapsamında KOBİ’lerimizin almış olduğu geri ödemeli ve geri ödemesiz destekler var. Proje kapsamında geri ödemesi bulunan KOBİ’lerimizin bu ödemelerini de 3 ay süreyle erteledik. Böylece, bütün KOBİ’lerimizin hem bankalara olan borçlarını hem de KOSGEB’e olan borçlarını ertelemiş olduk.

136 Bin İşletmenin 713 Milyon TL Borcu Ertelendi

Yaklaşık olarak bankalara 136 bine yakın firmamızın borcu söz konusu. Bu üç aylık ötelemeden dolayı KOBİ’lerimiz hiçbir maliyet üstlenmeyecek. Bu maliyetin tamamını KOSGEB olarak biz üstleniyoruz. Yaklaşık olarak 713 Milyon TL’lik bir borcu ötelemiş oluyoruz.

Projelere Ek 4 Ay Süre

KOSGEB’in projeye dayalı desteklerindeki proje sürelerini de otomatik olarak 4 ay bir süre ile erteledik. Burada da KOBİ’lerimizin herhangi bir işlem veya başvuru yapmalarına gerek yok. Şu anda KOSGEB ile yürütülen projelerin tamamı 4 ay süre ile ötelenmiş durumda."