Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Nezdinde Daimi Temsilciliğimizden alınan resmi yazıda, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) tarafından 2022 yılından bu yana düzenlenen WIPO Küresel Ödülleri (WIPO Global Awards) için 2024 yılı başvurularının açıldığı, konu hakkında WIPO Sekretaryasından alınan ekli Nota’da 31 Mart 2024 tarihine kadar ödül programına başvuru yapılabileceği iletilmektedir. Nota’da ayrıca, bu yıl yarışmaya KOBİ’lerin yanı sıra “start-up” statüsütndeki firmaların da katılabilecekleri bildirilmektedir. Teknoloji, tarım, yaratıcı endüstriler veya bunların ötesindeki sektörler olmak üzere ekonominin her alanında faal tüm KOBİ’ler ve start-up’lara açık olan yarışmaya, telif haklarından markalara, patentlere ve coğrafi işaretlere uzanan fikri mülkiyet biçimlerini kullanan başvuruların beklendiği ifade edilmiştir.

Bu kapsamda, başvurular bağımsız jüri tarafından değerlendirilecek olup ne fazla yedi yarışmacının kazanan olarak belirleneceği, kazananların WIPO’nun önümüzdeki Temmuz ayında düzenlenecek 65’inci Genel Kurulu’na davet edileceği de belirtilmektedir. Ayrıca yarışmayı kazananlara fikri mülkiyet kullanımını, yeni iş hedefleri gözetmeyi ve daha büyük etki yaratmak amacıyla finansal kaynaklara ulaşmayı güçlendirmeye odaklı mentörlük programı verileceği de iletilmektedir.

Program hakkındaki ayrıntılı bilgilere www.wipo.int/global-awards/en/how-toapply.html  internet adresinden erişilebilceği bildirilmektedir.

İlgilenen KOBİ’lerimize duyurulur.

 

WIPO Sekretaryasından alınan Nota

WIPO 2024 Küresel Ödülleri Broşürü

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2024