KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Dikmen Savunma Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Dikmen ve Genel Müdür Emrah Hamzaoğlu’nu kabul etti.
Tarih: 07 Kasım 2019

Görüşmede, Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Dikmen, KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı’ndan faydalanarak prototipi üretilen keskin nişancı tüfeğini KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Uzkurt’a tanıttı. Keskin nişancı tüfeğini yakından inceleyen KOSGEB Başkanı Uzkurt, şirketin faaliyetleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Yerli ve Milli Üretim

Kabulde konuşan Uzkurt, KOSGEB olarak yurt dışından ithal edilen ürünlerin yerli ve milli imkanlarla üretilmesini önemsediklerinin altını çizerek, “Bunun yanı sıra teknoloji düzeyi yüksek, savunma sanayimiz için öneme haiz ürünleri de destekliyoruz.” diye konuştu. Ar-Ge sürecinde Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren firma hakkında yetkililerden bilgi alan Uzkurt, yürüttükleri çalışmalar ile ilgili Dikmen ve Hamzaoğlu’na teşekkür etti.

Öncelikle Askerimiz Kullansın

Yönetim Kurulu Başkanı Dikmen, Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiğini, bu süreçte savunma sanayisinde yerli ve milli üretimin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını vurgulayarak, “Biz elimizi taşın altına koyduk. Tamamen yerli imkanlarla keskin nişancı tüfeğimizin prototipini ürettik. Bundan sonraki süreçte test ve kabul aşamalarını tamamlayarak, öncelikle askerimizin, polisimizin, jandarmamızın bu silahı kullanmasını istiyoruz. Daha sonraki hedefimiz de ihracat yapmak olacak.” dedi.

Seri Üretime Geçecek

Genel Müdür Hamzaoğlu, sniper tüfeği adı verilen yarı otomatik silahın KOSGEB sayesinde prototipini ürettiklerini belirterek, verdikleri destek için KOSGEB adına Uzkurt’a teşekkür etti. Silahı yüzde 100 yerli imkanlarla ürettiklerini kaydeden Hamzaoğlu, test aşamasının ardından seri üretime geçeceklerini ifade etti. Hamzaoğlu, ihracat odaklı bir firma olmayı hedeflediklerini anlatarak, seri üretim aşamasında da KOSGEB desteklerinden faydalanmak istediklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019