KOSGEB, veri tabanına kayıtlı işletmeler arasında 4 ana kategoride başarı sağlayan 39 işletmeyi ödüllendirdi. İşletmeler ödüllerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın elinden aldı
Tarih: 10 Mayıs 2024

KOSGEB, KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmek ve ülke genelinde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak hedefleri doğrultusunda “KOBİ Ödülleri Töreni” düzenledi.

Tören, KOSGEB’in Başkanlık binasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

4 ana kategoride gerçekleştirilen ödül töreninde KOSGEB veri tabanında yer alan KOBİ’ler arasında yapılan değerlendirmeler neticesinde sıralamaya girenler ödüllendirildi. Ödüle layık görülen 39 KOBİ temsilcisine ödülleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından verildi.

Ödül alan işletmeler KOSGEB’in KOBİ Bilgi Sistemi’nden alınan son 3 yıllık mali yıl içindeki verilerinin aritmetik ortalamasına göre, 2022 KOBİ beyannamesindeki KOBİ vasfı baz alınarak kategorilerine göre belirlendi.

Ödül töreninde konuşan Bakan Kacır, dünyanın küresel daralmalardan ve krizlerden geçtiğini belirterek bugünlerde yatırım, istihdam, üretim ve ihracat rotasında kalkınma yolculuğuna Türkiye’nin emin adımlarla devam ettiğini söyledi.

Güçlü ve Müreffeh Türkiye’yi İnşa Ediyoruz

Bakan Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak hayata geçirilen program ve projelerle; araştırma ve inovasyon ekosistemi, planlı sanayi alanları, girişimcilik kültürü ve nitelikli insan kaynağıyla güçlü ve müreffeh Türkiye’yi inşa etiklerinin altını çizdi.

2023 yılında ihracatın deprem felaketine rağmen 255,8 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını aktaran Kacır, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Ekonomimiz 14 çeyrektir kesintisiz büyüyor. Millî gelirimizi 1 trilyon 118 milyar dolara çıkardık. İstihdam, 32,4 milyon kişi ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek düzeyine ulaştı. Elbette, ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan, istihdamın yüzde 70,6’sını sağlayan, Ar-Ge harcamalarımızın yüzde 28,8’ini, ihracatımızın yüzde 31,6’sını gerçekleştiren KOBİ’lerimiz, bu başarının mimarıdır, sahipleridir.

Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkarırken beraber yürüdüğümüz yol arkadaşlarımızdır.

Türkiye Yüzyılı’nda, Millî Teknoloji Hamlesi hedeflerimizi birer birer gerçekleştirirken, KOBİ’ler katma değerin, inovasyonun taşıyıcı sütunlarından biridir.

KOSGEB’i Ülkemizin En Büyük Destekçisi Haline Getirdik

KOBİ’lerimizin rekabetçiliklerini ve inovasyon yetkinliklerini geliştirmeyi, ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için olmazsa olmaz unsuru olarak görüyoruz.

Bu anlayışla; son 22 yılda ortaya koyduğumuz sanayi ve teknoloji politikalarının merkezine hep küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi koyduk.

Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, vizyonu ve iradesiyle KOSGEB’i ülkemizde KOBİ’lerin hamisi ve en büyük destekçisi haline getirdik.

Kurulduğu 1990’dan 2002’ye kadar yani 12 yılda sadece 4 bin işletmeye bugünkü değerlerle 1,2 milyar lira destek veren KOSGEB’in, 2002’den bugüne kadar 1,3 milyon KOBİ’mize 180 milyar lira destek vermesini sağladık. 

Özel sektör, sivil toplum kuruluşu ve üniversite iş birlikleriyle açtığımız 27 Teknoloji Geliştirme Merkezi’yle 352 teknoloji girişimcisinin fikirlerinin hayata geçirilmesi yolculuğunda yanlarında olduk.

Sanayimizin, girişimlerimizin ve KOBİ’lerimizin yeşil dönüşümü için Dünya Bankası ile iş birliğinde, ülkemizin yeşil dönüşümdeki en kapsamlı ve en büyük bütçeye sahip çalışması Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni başlattık.

Program kapsamında, KOSGEB’e ayrılan 250 milyon dolarlık finansmanla; KOBİ'lerin karbon ayak izlerini azaltmaya ve kaynak verimliliğini artırmaya yönelik yeşil dönüşüm planlarını gerçekleştirmeleri konusunda yanlarında oluyoruz.

KOBİ’lerimizin kendi bünyelerinde güneş enerjisi sistemleri kurmaları için 14 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz.

Enerji, su ve ham madde verimliliği, sürdürülebilir ve iklime dayanıklı atık geri dönüşümüne yönelik yeşil dönüşüm projelerine ise 4 milyon liraya kadar destek veriyoruz.

Bu kapsamda 90’dan fazla KOBİ’mizi destekleme kararı aldık.

Geçtiğimiz yıl yaşadığımız deprem felaketlerinde KOBİ’lerimizin yaralarını sarmak için Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ortaklığındaki Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesini hayata geçirdik.

Bugüne kadar bu program kapsamında 52 binden fazla işletmemize 16,8 milyar lira kaynak aktardık.

Bölgenin ihyası ve inşası için yeni finansman kaynakları oluşturmaya devam edeceğiz.

KOSGEB, KOBİ’lerimizin İyi ve Kötü Gününde Her Daim Yanında

Bugün KOSGEB; girişimcilikten kapasite geliştirme ve küresel rekabete kadar farklı alanlarda etkin destek ve hizmetleriyle, sel, yangın ve depremler gibi acil durumlarda yaraları saran programlarıyla, KOBİ’lerimizin iyi ve kötü gününde her daim yanında. KOBİ’lerimizin hizmetinde, emrindedir.

Ülkemizin kalkınma vizyonu ve küresel trendler doğrultusunda KOBİ’lerimizin değişen ihtiyaçlarına cevap vermeyi sürdürecek. Bu nedenle; ikiz dönüşümü hızlandıracağımız, ülkemizi küresel düzeyde ileri teknoloji üretim merkezi haline getireceğimiz Türkiye Yüzyılı’nda, KOSGEB destek programlarını odağımıza girişimciliği, sürdürülebilir büyümeyi, ölçeklendirme ve global rekabeti alarak yeniden yapılandırıyoruz.

Girişimcilik Destek Programını Duyurmaktan Memnuniyet Duyuyorum

Hem mevcut desteklerimizle hem de uluslararası fon kaynaklarıyla, işletmelerimizin teknoloji seviyesini, insan kaynağını, rekabet güçlerini ve verimliliklerini artırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vesileyle yeni kurguladığımız Girişimcilik Destek Programı’nı duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.

Program ile ülkemizin stratejik hedefleriyle uyumlu sektörlerde katma değer ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeline sahip girişimlerimize 2 milyon liraya varan finansman imkânı sunuyoruz. Girişimcilerimizin fikirden ürüne, üründen pazara giden yolculuklarını kısaltacak bu program ile; kabuğundaki inci misali Anadolu'nun dört bir yanında saklı cevherlerimizi ortaya çıkarıyoruz.

Bugünden İtibaren Başvuruları Almaya Başlayacağız

Ayrıca program kapsamında girişimcilerimizin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitini artırımlı uygulayacağımızı özellikle ifade etmek isterim. Bugünden itibaren başvuruları almaya başlayacağımız programın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2024