Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) tarafından geçtiğimiz yıl, fikri mülkiyet yoluyla fark yaratmayı amaçlayan küçük ve orta büyüklükte işletmeleri hedef alan WIPO Küresel Ödülleri (WIPO Global Awards) başlatılmış ve Hollanda, Singapur, Çin Halk Cumhuriyeti ve Japonya’dan katılan 5 yarışmacı 2022 yılı ödüllerini kazanmıştır.

Bu seneki WIPO Küresel Ödülleri için başvurular alınmaya başlanmış olup, 16 Ocak-31 Mart 2023 tarihleri arasında başvurular yapılabilecektir. Konuyla ilgili WIPO Sekretaryasından alınan Nota’dan, yarışmanın teknoloji, tarım, yaratıcı endüstriler veya bunların ötesindeki sektörler olmak üzere ekonominin her alanında faal tüm küçük ve orta büyüklükteki işletmelere açık olduğu; telif haklarından markalara, patentlere ve coğrafi işaretlere uzanan fikri mülkiyet biçimlerini kullanan başvuruların alınacağı anlaşılmaktadır.

Söz konusu Nota’da ayrıca, kazananların WIPO'nun Temmuz ayında düzenlenecek 64. Genel Kurulu'na davet edileceği ve kazananlara kişiselleştirilmiş WIPO mentörlük programı verileceği, bu programın fikri mülkiyet kullanımını güçlendirmeye, yeni iş hedefleri gözetmeye ve daha büyük etki yaratmaya yardımcı olacağı kaydedilmektedir. Nota'da devamla, WIPO Küresel Ödülleri'nin, fikri mülkiyetin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı geliştirmedeki önemine ışık tutarak, fikri mülkiyeti bir varlık olarak güçlendirmeyi ve daha fazla mucit ve tasarımcının gerek yurt içi gerek yurt dışında ilerleme kaydetmek için fikri mülkiyeti güçlü bir araç olarak görmelerini sağlamayı amaçladığı belirtilmektedir.

Yarışmaya ilişkin ayrıntılı bilgilere https://www.wipo.int/global-awards/en/ adresinden erişilebilecektir.

İlgilenen KOBİ’lerimize duyurulur

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023