KOSGEB, yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretecek olan KOBİ’lere 6 milyon liraya kadar destek verecek.

Sağlık Sektörüne Yerli Sanal Gerçeklik Cihazı

Sağlık Sektörüne Yerli Sanal Gerçeklik Cihazı

Türkiye'nin sağlık sektöründeki yerli ve milli atılımı Technomedicare Medikal, ülkenin ilk yerli video laringoskopi cihazı olan "Scoper"ı geliştirerek dikkatleri üzerine çekiyor.

Yüksek standartlarda ürün ve hizmet sunma vizyonuyla hareket eden Technomedicare, sunduğu yazılım ve projelerle sadece Türkiye'yi değil, dünya standartlarını da yükseltmeyi hedefliyor.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle, entübasyon işlemleri artık daha geniş açılardan izlenebilir hale geldi. Bu alanda önemli bir yer tutan video laringoskoplar, entübasyon işlemlerini güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlıyor. Ayrıca soluk borusuna tüp yerleştirme gibi işlemlerde de kullanılmaktadır.

Firmanın odaklandığı alanlardan biri de video endoskopik sistemler. Bu kapsamda, video otoskop projesi gibi çalışmalarla Ar-Ge ve üretim faaliyetlerine aktif olarak devam ediyor. Technomedicare, video endoskopik sistemler ve tele sağlık donanım çözümleri üreten Türkiye'nin önde gelen firmalarından biri olma yolunda ilerliyor.

Firma, geliştirdiği yazılım ve cihazlarla acil ve yoğun bakım alanında sadece Türkiye'yi değil, dünya standartlarını da yükseltmeye çalışıyor. Ayrıca ISO-13485 Tıbbi Cihaz Üretim Kalite Yönetim Sistemi Belgesi'ne sahip olmaları da kalitelerinin bir göstergesi.

İlk Yerli Cihaz

Technomedicare, 2021 yılında başlattığı KOSGEB destekli Ar-Ge projesi ile Türkiye'nin ilk yerli video laringoskopi cihazı "Scoper"ı geliştirdi. Bu ürün, acil tıp doktoru olan Prof. Dr. Orhan Çınar'ın ihtiyaç olarak görmesiyle malzeme, elektronik ve yazılım alanlarında uzman kişilerden oluşan bir ekip ile Ar-Ge projesini tamamlayarak ürünü yerlileştirdiler ve daha da geliştirerek uluslararası pazarda rekabetçi hale getirdiler. Bu süreç, KOSGEB'in teknoloji tabanlı işletmeleri destekleme misyonuna uygun bir örnek teşkil ediyor.

Scoper cihazı Ür-Ge projesi 2024 Mayıs ayında tamamlandı ve bugüne kadar 19 cihaz yurt içinde satıldı. Ayrıca Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapmayı planlıyorlar.

KOSGEB Destekleri

Firma, 2021 yılında Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı'ndan yararlanarak Scoper markalı ürününü ticarileştirdi. Bu destekle soluk borusuna tüp yerleştirme işlemi için kullanılan cihazlarını pazara sundular. Ayrıca Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı ve Yurt Dışı Pazar Destek Programı'ndan da faydalanarak ihracatları için kurumsal altyapılarını oluşturdular. Gelecek için Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı'na odaklanarak ürünlerini daha da geliştirmeyi planlıyorlar.